Tilbehør til Nimalift
Tilbehør til Cascos
Løftepuder/gummi til autolifte
Reservedele til autolifte
Service og Montage
Finansiering
365 dages fuld returret
Dag-til-dag levering
Komplet reservedelslager
Forbrugsprodukter
Tilbehør til dækmaskiner
Tilbehør til afbalanceringsmaskiner
Straksafskrivning
Reservedele til dækmaskiner
Reservedele til afbalanceringsmaskiner
Tilbehør til sporing
Tilbehør til inventar
Tilbehør & servicedele til AC/ATF maskiner
Gulvmaling & Epoxy
Reservedele til løfteborde
Reservedele til kompressorer
KGK kompressor 4 hk - 90L
Bestil inden kl. 13.00 og vi afsender samme dag
Automatisk start/stopInkl. 2 luftkoblinger for hurtig tilslutning Max. tryk 10 barCE-godkendt400V tilslutning
ex. moms
Alle store ordrer leveres med Danske Fragtmænd. Leveringen foretages i lastbil, så det er et krav at adgangsforholdene er i orden og at godset kan aflæsses på fast underlag.
OBS: 4-søjlede autolifte kan grundet deres størrelse, ikke aflæsses på fast underlag uden brug af gaffeltruck. Derfor er det kundens ansvar, at der er en gaffeltruck tilgængelig på leveringsadressen.
Leveringspriser
Leveringstid
Hos Nimalift gør vi alt hvad vi kan, for at have alle varer på lager. Bestiller du inden kl. 13.00, vil du som hovedregel modtage dine varer allerede den først kommende hverdag.
Danske Fragtmænd har en dag-til-dag leveringssikkerhed på over 95 %.
Hos Nimalift har du også mulighed for at afhente din ordre direkte på vores lager, i Billund.
Når du vælger afhentning, vil vi altid gerne vide hvornår du kommer, så vi har mulighed for at pakke din ordre færdig inden. Ring på 69159100.
Afhentning af varer skal ske inden for kontorets åbningstid, som er Mandag - Torsdag fra 8.30 til 16.00 og Fredag fra 8.30 til 15.30.
Er det store produkter du har bestilt, har vi selvfølgelig også mulighed for at hjælpe med pålæsning, af maskinerne med vores truck.
Nimalift.dkKløvermarken 117DK-7190 BillundCVR-nr: 25 57 98 36E-mail: [email protected]
OBS: e-mail besvares indenfor 12 timer på hverdage
Åbningstider:
Lager/Showroom:Man - Tors: 08.30 - 16.00Fre: 8.30 - 15.30
Telefontid:Man - Fre: 08.00 - 18.00
Tlf: 69 15 91 00
Selv om vi gør alt hvad vi kan for, at tage mange billeder, lave beskrivelser og videoer af vores produkter, kan det være rart at se maskinerne i virkeligheden.
Derfor kan du både se og prøve vores maskiner i vores showroom i Billund.
Har du spørgsmål?
Ring til Mads 69159100
Hvis du ønsker en kompressor fra en af de førende producenter på området, bør du vende blikket mod KGK. At KGK er leverandør af kompressorer i høj kvalitet betyder naturligvis, at vi hos Nimalift har valgt at have kompressorer fra KGK i vores sortiment.
KGK har været i branchen siden 1974, så de har en stor ekspertise inden for området, både når det gælder som producent og som servicepartner.
I Nimalifts sortiment finder du alle slags kompressorer, hvor iblandt de mest sælgende også er repræsenteret.
Denne 90 L-kompressoren fra KGK er en model med en 4 hk 400V-motor
Det er for det meste værksteder, hvor der arbejder mellem 1 og 2 mand, der i perioder har behov for større mængder luft, der investerer i denne model.
Motor: 4 HK
El-tilslutning: 400 V
Hastighed: 900 omdr./min.
Inds. Luft: 490L/min.
Effektiv ydelse: 370 L/min.
Max. tryk: 10 bar
Støjniveau: 74 dB
Tank størrelse: 90 L
Længde: 1007 mm
Bredde: 520 mm
Højde: 950 mm
Pakkedimensioner: L: 1007mm - B: 520mm - H: 950mm
Vægt: 85 kg
KGK vare nr.: 1501701
Pris: Ekskl. moms
Vi mener at det er vigtigt, at vores kunder har viden nok til at kun finde ud af hvad der er den rigtige kompressor for dem. Derfor kan du med fordel læse denne tekst og finde frem til det.
Her vil du kunne læse ting som opbygningen af kompressoren, samt fordelene og ulemperne ved denne kompressor.
Der er to typer kompressorer, som er meget forskellige; Stempelkompressorer og skruekompressorer.
En stemkompressor har en brugertid på 50/50, hvilket betyder at den kan bruges i nogle få minutter og derefter skal køle ned i nogle minutter. Ved valg af en stempelkompressor er det derfor meget vigtigt, at man tjekker op på at tanken har den rigtige størrelse. Denne type kompressor er ofte i brug ved landbrug og på værksteder.
Investeringsmæssigt er der betydelig forskel på hvilken type man køber. En billig stempelkompressor vil nemlig typisk kunne købes for nogle tusinde kroner, mens en skruekompressor vil kunne løbe op i nogle hundrede tusinde kroner.
Skruekompressorer bruges primært i industrien, da der her vil være behov for konstant luft der kan holde produktionen i gang. Skruekompressorer kan nemlig være i gang næsten konstant, og er typisk er uden tank.
Mangler du en skruekompressor hører vi gerne fra dig, men vi er her primært fokuseret på stempelkompressorer.
KGK 90L – 4hk er en mellemstor kompressor, som ofte er til brug på de mindre værksteder, der skal bruge en god og effektiv kompressor til bl.a. dækmaskinen.
Ved køb af kompressoren medfølger der en regulator, samt punkterfrie dæk i hård gummi.
Disse hjul gør det også nemt at flytte rundt på kompressoren.
God motor:
Selvsmørende cylinder:
Størrelsen på tanken:
Fordele
Ulemper
Der er flere forskellige ting, som du skal vide inden du køber en kompressor. Erfaringer har vist at det er det værd at investere i en kompressor der er lavet i Europa.
Vi har tidligere tilbudt kinesisk producerede kompressor, men de skuffer næsten altid. Derfor vil du kun finde kompressorer som lever op til vores standarder i dag.
Mere om produktet
Vær opmærksom på leverandøren
Du kan få stor gavn af KGK 90L – 4hk uanset hvad dine behov er. Den er skarp til selv krævende opgaver i det private værksted, samt til luftnøgler og dækmaskiner på de mindre værksteder. Derudover kan den justeres til 10 bars tryk, hvilket vil sige at den kan drive store luftnøgler.
description test for finansiering...........
Løfteevne: 2.500 kg Invendig stålkerne for høj sikkerhed Løftehoved i gummi Maks. løftehøjde: 450 mm Min. frihøjde: 135 mmCE-godkendt
Deluxe dækmaskine model 185 Afbalanceringsmaskine model 291 Fuldautomatisk svingarm Vipbar søjleCE-godkendt
Bruges til stempelkompressorer med 100% støbejernsblok
Dækmaskine + afbalanceringsmaskine Lille dækmaskine model 112 Lille afbalanceringsmaskine model 291 CE-godkendtNem montering